Fr

TRAINING&BOOKS

The Future 100: 2026 wordt dysoptimistisch jaar

Zondag 1 Februari 2026

The Future 100: 2026 wordt dysoptimistisch jaar

“The Future 100” van VML Intelligence is dit jaar zomaar even 300 pagina’s dik en opent met een bewust omarmde paradox. De wereld begint aan een periode die omschreven wordt als “dysoptimistisch”: een toekomstvisie die de ernst van de crises – klimaat, sociaal, technologisch – erkent, zonder te vervallen in fatalisme. Integendeel. In deze instabiele context worden creativiteit, vindingrijkheid en veerkracht actieve antwoorden op de alomtegenwoordige entropie.
 
Ontwerpers, merken, makers en consumenten proberen de realiteit niet langer te ontvluchten, zoals in de jaren na corona. Integendeel. Maar ze willen ze wel transformeren. Het is deze diepe, “metamorfische” beweging die de 100 trends van het inspireert, verdeeld over tien sectoren – van cultuur en innovatie tot marketing, luxe, food en technologie.
 
Van entropie naar regeneratie
 
Als er een woord is dat de geest van 2026 goed samenvat, is het vast entropie. Waar achteruitgang, schaarste of chaos vroeger synoniem stonden voor falen, worden ze vandaag gezien als creatieve vertrekpunten. In mode, architectuur en design krijgen breuk, slijtage en imperfectie een nieuwe waardering als tekenen van vernieuwing.
 
Deze logica strekt zich uit tot de steden zelf. Projecten rond modulaire, circulaire of “rewilded” steden proberen ecosystemen te herstellen in plaats van te domineren. In Amsterdam, Singapore of Barranquilla wordt natuur geïntegreerd in stedelijke infrastructuur om gezondheid, luchtkwaliteit en sociale verbondenheid te verbeteren. De stad van de toekomst is niet langer alleen slim, maar adaptief en levend.
 
Hybride realiteiten: als echt en fake vervloeien
 
Een van de belangrijkste thema’s van het rapport is het geleidelijk verdwijnen van de grenzen tussen realiteit en virtualiteit. In deze wereld van hyperrealiteit worden door AI gegenereerde content, adaptieve verhalende universums en digitale identiteiten even betekenisvol als hun fysieke tegenhangers.
 
Voor generatie Z, en nog meer voor de aankomende generatie Beta, is deze hybridisering vanzelfsprekend. Bijna 70% van Gen Z zegt het een aantrekkelijk idee te vinden om via technologie te ontsnappen naar een alternatieve realiteit. Bijna de helft geeft aan een betekenisvolle emotionele relatie met een AI te hebben.
 
Maar paradoxaal genoeg neemt tegelijk de behoefte aan menselijke verbinding toe. 80% van de consumenten praat nog steeds liever met een mens bij een aankoop, en 87% hecht waarde aan ervaringen die verbinding stimuleren. Merken moeten proberen een evenwicht te vinden tussen deze twee polen: technologische kracht en menselijke warmte.
 
Transformatie-economie
Misschien wel de meest structurerende trend in het rapport is die van “transformatieve ervaringen”. 88% van de consumenten wil betekenisvolle ervaringen, en 87% zegt dat de beste ervaringen diegene zijn die hen blijvend veranderen.
 
Deze evolutie markeert de overgang van de belevingseconomie naar wat Joseph Pine de transformatie-economie noemt. In dit model zit de waarde niet langer in het product of de dienst, maar in het resultaat: betere gezondheid, een nieuwe vaardigheid of een veranderde kijk op de wereld.
 
Binnen marketing wijst het rapport op een herverdeling van macht. Creators zijn niet langer slechts doorgeefluiken van invloed; ze worden media, investeerders en zelfs mede-eigenaren van merken. De markt van de creator economy zou tegen 2027 kunnen groeien tot 480 miljard dollar.
 
Tegelijk experimenteren merken met meer open modellen, wat leidt tot zogenaamde “brand democracies”: productco-creatie, gezamenlijke besluitvorming met communities… De grenzen tussen merk, klant en medewerker vervagen. In een wereld van wijdverspreid wantrouwen worden authenticiteit en participatie cruciale hefbomen voor vertrouwen.
 
Los van de diversiteit aan trends draagt het rapport van VML één duidelijke boodschap uit: technologie alleen zal de toekomst niet redden. Het zijn het gebruik, de waarden en de menselijke keuzes die bepalen of de samenlevingen van morgen veerkrachtig of kwetsbaar zullen zijn.
 
Merken hebben hierin een rol te spelen – niet enkel als verkopers van producten, maar als gidsen, architecten van ervaringen en culturele spelers. Degene die mensen helpen om met onzekerheid om te gaan, zich te transformeren en opnieuw verbinding te maken, creëren niet alleen economische waarde, maar ook betekenis.
 
“Dit is het jaar waarin we onze veerkracht moeten versterken, niet alleen om stand te houden, maar ook om ruimte te creëren om te verbeelden wat hierna komt. Voor velen betekent dit een transformatie, met nieuwe realiteiten die ontsnapping en troost zullen bieden”, besluiten Emma Chiu en Marie Stafford, Global Directors van VML Intelligence.
 
The Future 100 is hier beschikbaar.

Archief / TRAINING&BOOKS